Будівництво бані та міфологічні персонажі

There are no translations available.

Дух бані (лазні) у славянській міфології. ФотоБудівництво бані - престижна і корисна справа. Але звичайний будівельний процес можна перетворити у цікаву екскурсію в царину обрядів та міфів. Добрі та злі духи,  покровителі бані теж знаходять місце у будівництві та банних обрядах.  Банник - дух, що живе в лазні. В повір'ях східних слов'ян це злий дух  що лякає людей і вимагає певних жертв, які йому треба залишати в лазні після миття. Часто Банника представляють у вигляді маленького, але дуже сильного старого з кошлатим тілом (За даними Вікіпедії).
Зазвичай він невидимий, але може прийняти вигляд невеликого голого старого, обліпленого листям від віника, також може представлятися і в образі якоїсь тварини, наприклад, білої корови. Живе банник за кам'янкою або під полком. Пар виживає його тимчасово, а в нетопленій бані він живе завжди. Небезпечний для тих, хто миється в «третій пар», може налякати, задушити, здерти з них живцем шкіру. Щоб не розсердити банника, йому залишали воду в помийниці, віник і мило, інакше він починав бризкатися окропом, кидатися розпеченими каменями або напускав угар.
Якщо врахувати що у древніх слов'ян баня (лазня) є тим приміщенням де приймали пологи у жінок, то Баннику відводилася значна роль у приватному житті.
Банник не любить тих, хто париться вночі, і душить таких сміливців, особливо якщо вони творять обмивання без молитви.
Очевидно, що перелік властивостей цього міфологічного персонажу повторює звичайні правила поведінки в бані. Це не могло і не відобразитися на традиціях пов'язаних з будівництвом бані (лазні).
Говорити про те, що баня зі зрубу є джерелом здорового образу життя - вже традиція. Дерево та  його властивості не лишають шансів ні бетону, ні цеглі, ні будь-яким іншим будівельним матеріалам для будівництва лазні. В теперішній час вертаються звичаї та традиції паритися в дерев'яній бані. Попит на лазні-зруби зростає.
  За давніми традиціями Баня (лазня) будується поодаль від будинку. Але від будинку баню відрізняє те,  що в ній нема ікон та образів. Тому і шансів зустріти нечисту силу в бані набагато вищі ніж просто біля приватного будинку.
Банний дух. Лазня та міфи. Фото.Особливостей будівницва бані в порівнянні з будинком - зрубом нема. Можна декілька слів згадати про вибір деревини для будівництва. Вважається що це має бути липа чи вільха. Ці породи характеризуються в порівнянні з сосною, ялиною та іншими породами тим, що вони не мають смоляних пазухів, практично не змінюють форму та профіль під дією високих температур, добре тримають тепло і володіють низькою теплопровідністю. Використовуючи в сучасних парних, саунах, банях новітні технологіхї та електричні котли ми, з точки зору міфології, не лишаємо шансів для поселення злих духів . Адже вони ховалися за піччю, за камянкою.
Використання камянок, а не електричних печей у бані має ряд переваг. При згорянні дров в печі, частина вуглецю потрапляє у приміщення і тим самим знезаражує його подібно до таблеток активованого вугілля, Пара що утворилася на камені містить значно менше іонів металу ніж та, що виникла при попаданні води на розжарені електроди електротенів.
При виборі котла слід його облаштувати так, щоб відкриті частини металу не випромінювали інфрачервоні хвилі шкідливого діапазону. Для цього метал має бути повністю покритий каменем. Віпромінювання тепла від каменя має мякий характер в порівнянні з металом.
Банник. Лазня. ФотоБудь-яка лазня вважається місцем нечистим з  точки зору святості, а не гігієни. Як ми вже зазначали - в бані (лазні), на відміну від будинку,  нема ікон та образів, це робить баню придатною для нечистої сили, тому в жодному разі не можна, наприклад, на місці згорілої лазні будувати будинок для проживання, а людина, що відвідала лазню, не повинна була йти в той же день до церкви.
Абстрагувавшись від прикмет та звичаїв, викладемо поради при будівництві бані (лазні):
  • Ідеальним місцем для будівництва лазні є берег якого-небудь водойми: річки, озера чи ставка;
  • Бажано, щоб обрана під лазню ділянка перебувала на підвищенні. Це дозволить уникнути додаткових витрат на будівництво  водовідводу;
  • Фундамент під баню може бути стовпчиковим;
  • Вікна в бані слід проектувати таким чином , щоб світло попадало в них від обіду до вечора - це найкращі години для банних процедур;
  • Баня, що палиться по-чорному повинна бути розташована  чим далі від інших споруд, оскільки вона має підвищений ступінь пожежної небезпеки;
  • В кожному з "вологих" приміщень бані треба влаштувати приямок (невелика ємність із водяним затвором що з'єднана водозливної трубою з каналізаційною мережею;
  • Для виготовлення полиць використовують осику як найкращу з усіх порід дерев, Їх не фарбують, не лакують і нічим не просочують, щоб не дратувати спітнілу шкіру.;
  • Для протипожежного захисту конструкції горище необхідно обробити розчинами, що підвищують вогнестійкість деревини. Найбільш простий з них - розчин вапна з кухонною сіллю;
  • Двері в парну робіть не високими, щоб пара не виходила з приміщення;
  • Для зберігання тепла будуйте тамбур на вході в баню;
І наша традиційна порада: щоб збудувати хорошу баню - звертайтеся до професіоналів!
Використано матеріали: Вікіпедія, Міфологічна енциклопедія   "myfhology.info"

Mis à jour (Jeudi, 22 Mars 2012 00:39)

 
Ukrainian (UA)RusEnglish 	French

Пошук по сайту