Поради. Усадка стін зрубу. Компенсація усадки.

Усадка брусу в деревяному будинкуДерев'яний будинок - "живий" будинок. Це стосується і екологічних властивостей будови, це стосується і особливостей конструктивного з'єднання деталей. Не є таємницею, що дерев'яний будинок з бруса завжди знаходиться в процесі "руху". Дерев'яні деталі розширюються, звужуються. Весь будинок з бруса в процесі експлуатації дає усадку. При цьому змінюються його геометричні розміри.

У першу чергу - зменшується висота зрубу. Для зрубу виготовленого з сирого бруса усадка будинку може становити до 8-10%. У дерев'яних будинках з клеєного профільованого бруса усадка становить 0,5 -1%. Такі рухи конструкції повинні враховуватися при проектуванні, конструюванні та експлуатації зрубу. Вікна, двері, декоративні плити, які мають жорстку конструкцію і не деформуються можуть відчувати руйнівну дію від постійно змінюючихся несучих конструкцій дерев'яного будинку.

Саме тому в дерев'яних будинках і зрубах що дають значну усадку стін - єдино правильне рішення - це використання ковзних (не жорстке) кріплень дерев'яних крокв до мауерлату. Такі ж ковзні конструкції передбачаються при монтажі вікон, дверей. Для цього використовуються обсадні коробки. Для можливості усадки несучих опорних конструкцій стовпів і горизонтальних вінців зрубу використовують компенсатори усадки.
У цій статті ми зупинимося на описі металевих компенсаторів усадки зрубу і металевих ковзних сполученнях кроквяної частини даху дерев'яного будинку з бруса. Використання цих конструктивних рішень дозволяє уникнути провисань вінців зрубу, щілин між брусами і т.п.
Ковзна система кріплення крокви. Компенсатор зсуву.Компенсація руху крокв даху. Фото.У дерев'яних будинках обов'язково треба робити ковзне кріплення крокв до бічних верхніх колод або брусу (мауерлату). Для забезпечення ковзання крокв по стіні через усадки дерев'яних стін є спеціальні металеві елементи які на будівельному сленгу називаються "санчатами" або "санками". Використання цих систем ковзання є важливим, особливо, при монтажі дахів з м'якої бітумної черепиці або аналогічних систем покрівлі.
Якщо не застосувати ковзні пристрої - кроквяна система покрівлі може під дією власної ваги, або ваги снігу виламати жорсткі кріплення крокв до мауерлату.
Нижнє кріплення, де крокви лежать на мауерлаті, виконується шляхом запилювания в крокві так званого "сідла", яке повинно щільно лягати на мауерлат, але при цьому мати можливість ковзати по його поверхні. Щоб кроква не піднімалася вгору, вона кріпиться "санчатами" з жорстких металевих пластин.
Ковзна система кріплення крокви. Компенсатор зсуву.kompensator_sdviga1В залежності від конструкції даху використовуються різні види ковзаючих кріплень крокв до зрубу будинку. Всі кріплення крокв до мауерлату повинні бути виконані якісно і надійно. Запили повинні бути точними, з щільним, але не жорстким приляганням! Не допускається використання різних прокладок, підкладок і інших елементів, які можуть з часом вилетіти, деформуватися і так далі. Кріплення крокв між собою, до мауерлату, до стовпів опори, розкосів і розтяжок виконуються за допомогою металевих пластин, кутників, спеціальних кронштейнів або шпильок з різьбою. У більшості випадків Замовник сам вирішує яку систему кріплення використовувати в залежності від фінансових можливостей і конструкції будинку. І це зрозуміло, тому що іноді вартість декількох компенсаційних кріплень може зрівнятися з вартістю цвяхів необхідних для жорсткого кріплення всієї покрівельної системи!
Компенсатор усадки зрубу . Фото.Дуже часто в будівництві використовуються консольні конструкції, опори та стовпи. В наслідок того що зміна розмірів деревини вздовж волокон і впоперек є різною - по різному проходить усадка вертикальних опор і горизонтально покладеного брусу. Точніше кажучи - вертикальні стовпи не мають усадки. Часто це стає причиною утворення шпар між брусами, які одним своїм кінцем спираються на опору чи стовп. Щоб мати можливість регулювати усадку використовують Компенсатор.  Компенсатор встановлюється на стовпи в дерев'яному будинку з бруса або колоди (зверху чи знизу стовпа). Компенсатор регулюється вручну при необхідності в процесі усадки  зрубу будинку чи бані.
Компенсатор усадки зрубу різьбовий . Фото.Такі конструкції ще називають так: різьбова опора, компенсатор усадки, ліфт для стовпа, стійка для стовпа, регулювальна стійка, Регульована гвинтова опора для дерев'яних будинків.
Використання компенсатора підтримує  горизонтальний рівень конструкції, регулює висоту стійки, сприяє захисту основи від вогкості і вологи при контакті опори з фундаментом.
Опорна пластина гвинта і відповідна пластина прикріплюються до конструкції шурупами (саморізами). Для надійної фіксації опорного стовпа відповідна пластина компенсатора може бути виконана з  направляючої трубою. Найбільш зручні для застосування компенсатори усадки з опорною Конструкція металевого компенсатора усадки. Фото пластиною, у формі частини циліндричної поверхні, діаметр якої дорівнює діаметру колоди, або форма прямокутної пластини повторює форму перерізу бруса.  Для легконавантажених конструкцій використовують компенсатори усадки зі штирем діаметра 20-24 міліметри і опорною пластиною квадратної форми зі стороною  100 мм і товщиною 5-8 мм. Для регулювання усадки сильно навантажених конструкції параметри компенсатора мають бути збільшені. Бажано, щоб деталі металевого компенсатора виготовлялися з оцинкованого металу  оскільки вони застосовуються на відкритому повітрі.
Кутник- компенсатор зсуву. ФотоДля забезпечення компенсацій  повздовжніх змін розмірів конструкцій використовуються кутники - повзуни. В таких сисемах компенсації використовуються болти з шайбами та змащувальний матеріал, який забезпечує легке пересування болта вздовж компенсаційного розрізу. 
Вкористання таких металевих перфорованих компенсаційних кріплень на стадіїї монтажу будинку дозволить уникнути появи сколів та розламів деревяних деталей при виникненні деформацій та зміні конструктивних розмірів деревяних конструкцій.
При використанні в будівництві сухого клеєного профільованого брусу значно зменшується ризик появи тріщин, шпар та деформацій конструкцій. Необхідно проводдити контроль усадки зрубу будинку починаючи вже з моменту зведення конструкцій, оскільки саме в перші місяці будівництва проходять суттєві зміни геометрії будинку. Своєчасне підкручування болтів та гайок різьбових зєднань компенсаторів запобігають зависанню вінців зрубу на нагелях, Якщо несвоєчасно врівноважити усадку будинку то деформації можуть отримати таку величину, що подальше виправлення ситуації буде ви магати значних капіталовкладень. Я ще зекономити кошти при будівництві?

 

Останнє оновлення (Четвер, 17 травня 2012, 21:10)

 
Ukrainian (UA)Russian (CIS)English (United Kingdom)French (Fr)

Пошук по сайту