Переваги деревини перед іншими матеріалами і порівняльна характеристика порід дерева

Кожному, хто вирішив будувати дерев'яний будинок, хочеться, щоб він довго стояв і добре служив. Навряд чи комусь хочеться щороку будувати новий будинок: часу багато, клопоту багато, грошей теж багато. Ніякого спокою.

Традиційним матеріалом для стін малоповерхових будівель є дерево. Деревина як матеріал має безліч важливих достоїнств. Деревина досить легко піддається склеюванню, без особливих зусиль з'єднується цвяхами, шурупами і т.п. Вона добре обробляється і піддається обробці. З погляду співвідношення щільності і міцності деревину можна порівнювати з металами. Стіни будинку повинні бути довговічні, володіти хорошими звукоізоляційними якостями, мати, можливо, меншу вагу, забезпечувати в приміщеннях постійний температурний режим, необхідний для будівлі.


Її недоліками є лише осадова деформація в перші 1,5-2 року і невисока вогнестійкість. Однак, в даний час з обома недоліками можна справитися. Для підвищення вогнестійкості використовують спеціальні засоби, якими просочують дерево. Це дозволяє підвищити вогнестійкість до такого ступеня, що навіть при високих температурах дерево буде жевріти, але не горіти.

 


Самими комфортними за санітарно-гігієнічними вимогами (у тому числі що мають низьку теплопровідність) є брущаті й рубані стіни із хвойних порід дерев.

Хвойні породи підходять більше, ніж листяні з тієї причини, що мають більш правильну форму стовбура і менше схильні до загнивання. Основними параметрами, що визначають довговічність для дерева є:

  • міцність
  • щільність
  • стійкість до розтріскування
  • стійкість проти гниття
  • зносостійкість
  • низька сучковатость
  • невисока твердість
  • висока здатність колотися
  • легкість



Міцність деревини визначається породою дерева, щільністю, вологістю, наявністю пороків.

Вологість буває вільної та зв'язаної. Особливістю вільної вологи є те, що вона випаровується з дерева дуже легко. Для того, щоб це перевірити, досить згадати, що промокле під дощем дерево висихає достатньо швидко, за кілька годин. Зв'язана волога, навпаки, випаровується повільно, і для того, щоб висушити дерево, не вдаючись при цьому до допомоги спеціальних технологій, може знадобитися кілька років. У міру збільшення кількості зв'язаної вологи міцність деревини стає менше. Коли ж кількість вологи переходить межу гігроскопічності (30%), вологість перестає впливати на міцність деревини. Крім того, практична цінність відмінності між вільною і пов'язаної вологою полягає в тому, що при випаровуванні першою міняється тільки тяжкість дерева, а при випаровуванні друге змінюється обсяг, тобто відбувається усихання.Зменшення обсягу деревини при її висихання неоднаково за різними напрямками. У товщину більше, ніж у довжину. У таблиці деревні породи розділені на 3 групи за величиною коефіцієнта об'ємної усушки.

Слабо всихають: Ялина, ялиця, кедр, біла тополя, сосна і ін
Середньо всихають: Дуб, в'яз, бук, осика, ясен, чорна тополя, дрібнолиста липа і ін
Сильно всихають: Клен гостролистий, граб, модрина, береза.

При сушінні деревини волога випаровується нерівномірно. Спочатку волога випаровується із зовнішніх шарів, а потім з внутрішніх. Такий нерівномірний випаровування вологи призводить до того, що в деревині виникає внутрішня напруга, що розтягує її на поверхні і стискає всередині, в результаті чого на дереві можуть виявитися тріщини.

З щільністю і вологістю деревини тісно зв'язана здатність її утримувати в собі металеві кріплення. Чим більше щільність деревини, тим вище опір висмикування цвяха або шурупа. Вологість полегшує забивання цвяхів в деревину.

Твердість - це здатність деревини чинити опір проникненню в неї твердих тіл. За ступенем твердості деревні породи можна розділити на 3 групи:

М'які: Сосна, ялина, кедр, ялиця, осика, липа, вільха, тополя.
Тверді: Береза, бук, в'яз, модрина сибірська, ясен, ільм, карагач, клен, яблуня.
Дуже тверді: Граб, кизил, самшит, акація біла, береза.

Зносостійкість деревини - це її здатність протистояти руйнуванню в процесі тертя. Тут існує така закономірність: чим більше твердість і щільність деревини, тим менше її зношуваність.

Гниль виникає в результаті життєдіяльності різних грибів, які руйнують деревину і в більшості випадків роблять її непридатною для робіт.

Сучковатість - наявність підстав гілок (сучків) живих або відмерлих під час росту. Сучковатость порушує однорідність будови деревини, знижує її міцність, утрудняє обробку.

Легкість - властивість деревини, яке є вигідним при будівництві у поєднанні з іншими якостями.

(Стаття з сайту "Дерев'яні будинки")

 

Останнє оновлення (Четвер, 03 січня 2013, 13:07)

 
Ukrainian (UA)Russian (CIS)English (United Kingdom)French (Fr)

Пошук по сайту