Деревяне домобудівництво. Особливості технолгії будівництва з бруса.

В Україні активно відроджується дерев'яне домобудівництво. Почалося воно, перш за все, зі спорудження будов з оциліндрованої колоди. Справа в тому, що таке будівництво не вимагає надскладного і дорогого обладнання.

dom-210Достатньо мати два верстати: ціліндровальний і верстат для нарізування чашок - і за короткий термін можна виготовити конструктивні елементи для зрубу. Таке обладнання в достатній кількості виробляє ряд вітчизняних підприємств.

З іншого боку, першочерговиму розвитку дерев'яного домобудівництва з оциліндрованих колод сприяв поширений на них попит завдяки відносно невисокій ціні та дуже гарному зовнішньому вигляду. Однак такі споруди, а вони дійсно виглядають як лялечки, найбільше підходять для дачних будинків - у холодну пору року вони вимагають значних витрат на опалення.

Наступним етапом розвитку дерев'яного домобудівництва можна вважати спорудження житла з клеєного бруса. Воно дороге, адже виробництво конструктивних елементів вимагає потужного високоточного обладнання та сучасних технологій. Але витрати себе виправдовує, адже клеєний брус має суттєві переваги перед масивним брусом і колодою.

По-перше, перед склеюванням деревини з неї вирізають сучки і дефекти, заготовки підбирають за кольором, текстурою.


Завдяки цьому вироби із клеєної деревини мають бездоганний зовнішній вигляд, вологість не більше 12%, не розтріскуються, як колоди, при сушінні і з плином часу. По-друге, на відміну від масивної клеєна деревина зберігає свою форму і розміри протягом усього терміну експлуатації будинку, оскільки в клеєної деревини відсутні внутрішні напруги. По-третє, конструкції із клеєної деревини на 50-70% сильніше масивної за рахунок особливостей склеювання ламелей таким чином, щоб їх деревинні волокна - річні кільця - були орієнтовані назовні, що значно підвищує міцність. На відміну від масивного, в клеєного бруса відсутні пошкоджені ділянки деревини, перед склеюванням висушені дошки обробляють екологічно безпечними антисептиками, продовжує довговічність будинку, захищає деревину від комах, грибків і мікроорганізмів. І по-четверте, в клеєного бруса відсутні гострі або тонкі планки, тому його неможливо випадково підпалити сірником, запальничкою чи цигаркою - деревина потемніє, обвуглиться, але не займеться. Якщо ж деревину обробити антипіренами, її важко буде навіть навмисне підпалити.

Всі підприємства використовують технології виробництва клеєного бруса, які суттєво не відрізняються одна від одної. Наприклад, брус може бути клеєний як із суцільних дощок, так і з зрощених окремих кусків ламелей. Мотивація тут така: якщо дошка задовільною довжини немає дефектів, її не зрощують. Ламелі можуть мати сучки, а можуть і не мати, або ж сучки видаляють і отвори закривають пробками. Суцільними можуть бути зовнішні ламелі, а внутрішні - складеними з окремих шматків.
 Технологія виробництва клеєного бруса відома. Після розкрою деревини на дошки і сушіння пиломатеріалу вона має 10 стадій, на кожній з яких використовують високоточне обладнання.

Після сушіння дошки калібрують на Фрезерно-стругальні верстати і розкроюють за шириною на багато пилкових верстатах. Така операція дозволяє виявити приховані дефекти, які видаляються, ділянки без дефектів зрощують на міні-шип по довжині на лініях торцевого зрощування. Для склеювання ламелей використовують екологічно чисті клеї високої міцності, які не порушують здатності деревини "дихати". А якість склеювання бруса повинна відповідати міжнародному стандарту DINEN 204, клас водостійкості - D 4.
 

Практика показує, що на тих підприємствах, де при склеюванні бруса напрям деревних волокон, тобто річних кілець, в ламелях задають у протилежні один від одного сторони, клеєний брус значно міцніше порівнянні зі звичайним профільованим брусом, а при зміні вологості він не змінює своєї форми, тобто його не "веде".

Іноді для лицевих ламелей використовують деревину іншої породи, наприклад на соснові ламелі зовні наклеюють ламелі з модрини.

Зазвичай клеєний брус з зрощених ламелей є довшим, ніж склеєний із суцільних дощок, його довжина досягає 9, а в разі потреби і 11 метрів. На деяких підприємствах можливе виробництво клеєного брусу довжиною 18-20 метрів.

Після склеювання ламелей в єдиний брус його профілюють на чотиристоронніх верстатах. Це один з найвідповідальніших моментів виготовлення клеєного профільованого бруса. Від точності виготовлення пазо-гребневого з'єднання залежить якість всього бруса і, нарешті, якість майбутнього дерев'яного будинку. Кожне підприємство самостійно розробляє конструкцію цього з'єднання, в результаті чого у різних фірм вони різняться. Є конструкції, де у виконанні з високою точністю паз і гребінь для ущільнення стику прокладають стрічковий синтетичний ущільнювач. Однак частіше зустрічаються складніші системи паз-гребінь, де завдяки точному фрезеруванню з'єднання ущільнювач потрібен. З'єднання роблять настільки щільним, що в них не проникає волога, вони не продуваються і не промерзають.

Деревина потребує захисту. Необроблені дерев'яні фасади руйнуються головним чином під комплексним впливом води, УФ-випромінювання і мікроорганізмів. Сонце руйнує лігнін - речовину, що скріплює волокна деревини, в результаті чого деревина сіріє, розтріскується і навіть розщеплюється, в утворені пустоти проникає вода й створює сприятливе для розвитку мікроорганізмів середовище.

Для захисту деревини від впливу різних мікроорганізмів застосовують антисептики, які проникають в деревину і утворюють плівки. Існують речовини на водяній та органічній основі. Антисептики "на воді" мають кілька переваг: вони не підвищують пожежної небезпеки, не перешкоджають газообміну і зазвичай позбавлені неприязно запаху. Однак органічні суміші легше проникають у деревину, містять низку цінних добавок, яких немає в водорозчинних антисептика.

Як для профілактики, так і для "лікування, використовують, наприклад, антисептик на водній основі" Біо-сепТ "(НВП" Рогнеда "). З тією ж метою використовують спеціальні фунгіцидні розчини:" Хомеенпойсте 1 "(" Тік курила "), DeluxFungicida (ICIPainst, Великобританія), FEIDALSchimmen-EX ("Фай даль Продакшн", Росія-Німеччина). Ці речовини наносять на ділянки дерева, пошкоджені пліснявою або грибками, витримують декілька годин і ретельно промивають чистою водою. Для профілактики та знищення деревних комах призначена суміш "Антижук" (НВП "Рогнеда").

Плівкоутворювальні антисептики виконують і декоративну функцію, тобто служать фінішним покриттям. Є прозорі і непрозорі антисептики. Прозорі не приховують текстури дерева, але з часом вимиваються під впливом атмосферної вологи. Непрозорі антисептики, виготовлені на основі акрилатів і алкідних смол, протидіють зовнішньому впливу, як фасадні фарби.

(за матеріалами деревопромислового порталу)

Останнє оновлення (Четвер, 03 січня 2013, 12:05)

 
Ukrainian (UA)Russian (CIS)English (United Kingdom)French (Fr)

Пошук по сайту