Приватний будинок та "Нечиста сила". Повір'я.

Нечиста сила. Повір'я Сучасне життя невідємне від  фантастики, якою переповнені засоби масовї інформації, кіно, телебачення. Всюди ми бачимо потойбічні сили, з якими веде боротьбу людина, особливо така, що живе в окремому приватному будинку. Ми пропонуємо з іншого боку подивитися на це питання. Цією статтею ми розпочинаємо нову незвичну рубрику присвячену проживанню у приватному будинку та міфічним (можливо і реальним) персонажам якими наповнене наше життя. Ми згадаємо звичаї та обряди, повязані з будівництвом нового будинку чи бані.

Хто ж, крім нас, живе в нашому будинку та біля нього? Спробуємо згадати найпопулярніших. Це: домовики, привиди, лєші, кікімори, чорти, перевертні, русалки, банніки... Цей список можна продовжувати довго, адже в кожного народу вони називаються по-різному, але властивості мають подібні.

  Зазвичай нечиста сила походить з Пекла. Свого часу, за народними оповіданнями, вся ця чортівня була вигнана з неба до Пекла, але не всі туди потрапили. Одним з тих хто не попав в Пекло був Домовик.  Всевишній покарав його і призначив служити людям в будинках, в яких вони жили, 70 років. І тільки тоді Домовик отримував прощення. Ось так і зявився в нашому житті самий розповсюджений персонаж потойбіччя ДОМОВИК! За другою версією нечиста сила з'явилася (і що не маловажно, з'являється досі) з «неправильних» небіжчиків (наприклад, самогубців), людей, викрадених нечистою силою і дітей, що з'явилися на світ від людини і якої-небудь нечисті.
            Нечиста сила - всюдисуща. Її можна "зустріти" в будь-де і в будь-який час. Але, найчастіше вона базується в тільки їй притаманних, «нечистих» місцях. Непрохідний ліс, в'язкі  болота, перехрестя доріг, лазні,  хліви і, нарешті, самі звичайні кладовища.  Важливою ознакою нечистої сили є обов'язкова наявність в її зовнішності природнього або тваринного елементу. Вона може бути людської подоби. Крім того, нечиста сила може проявлятися і у вигляді таких неживих предметів, як оберемок сіна або стовп пилу.
        Цікаво, що в межах одного й того ж нечистого образу можуть проявлятися, як підступні дії, так і добрі, порядні. Приміром, домовик зазвичай все плутає, ховає і ламає в тому будинку, де його не цінують і не дбають про нього. Основні дії, що витворяє нечиста сила стосовно людей, достатньо  різноманітні: нечисть може залякувати людину як  звуками так і дотиками, душити уві сні,  збивати зі шляху, лоскотати, наводити безлад у домі, нарешті, спокушати людей різними гріховними спокусами.
           Як людина, що визнає наявність нечистої сили, може уникати її? Дуже просто: прикрасити будинок оберегами з трав, гілок, квітів. Освітлювати добре всі закутки будинку та не створювати завали мотлоху в оселі, утримувати хату в чистоті, посадити поруч зі будинком горобину та багато інших.
Домовик. Фото.Домовик є особливим персонажем нечистої сили, оскільки він покликаний дружити з людьми. Саме тому у різних народів він має такі назви: Домовик; Дідусь; постінному; Постень; Лизун; Доможил; Господар; Жировик; Нежить; Суседко; Братанушко; Дух-охоронець; Кривдник будинку. Домовик - один з небагатьох "сусідів" з яким треба жити мирно і не ображати його. Домовик не робить зла, а тільки жартує іноді, навіть надає послуги, якщо любить господаря або господиню.
Якщо домовик полюбив домашніх, то він попереджає про нещастя, чатує будинок і двір, в іншому ж випадку він шумить і б'є посуд, кричить, тупотить  тощо. Кажуть, що домовик не любить ледачих. Домовик не терпить коли довго стоять на кухні брудні кухонні прилади.
Якщо зважати на ці прикмети, то виявляється, що не сердити Домовика - дуже просто. Треба бути хорошим господарем в свому будинку  чи квартирі.
          Ось народні звичаї, яких треба дотримуватися для того щоб "дружити" з Домовиком та щоб він оберігам ваш будинок від нечистої сили:
  •  необхідно всіляко підкреслювати значимість Домовика для сім'ї. Називати його потрібно шанобливо - господар. Перед тим, як сісти за стіл до обіду, необхідно і його запросити поїсти;
  •  при прийнятті важливих рішень було б непогано питати поради і згоди домовика;
  •  йдучи з дому і приходячи, потрібно прощатися і вітатися з домовиком;
  •  любить домовик цукерки, вафлі, пряники, не відмовиться і від мармеладу з халвою. Такі гостинці будуть йому приємні, і, швидше за все після цього, між мешканцями і духом встановляться хороші й добрі відносини.
Відверто кажучи, всі ці прикмети нагадують про те, що у справжніх газдів, які є доброзичливими, порядними, щирими - не має бути проблем у власному будинку з нечистою силою.  Домовик? Де ти?

Останнє оновлення (Четвер, 22 березня 2012, 00:36)

 
Ukrainian (UA)Russian (CIS)English (United Kingdom)French (Fr)

Пошук по сайту